
Chcesz spalać więcej kalorii podczas biegania? Postaw na trening interwałowy na bieżni – wykonywany regularnie pozwoli Ci szybciej zgubić nadprogramowe kilogramy. Pamiętaj jednak, by przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących długości i intensywności treningów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak powinien wyglądać bieg interwałowy na bieżni, zapraszamy do lektury.
Czym jest trening interwałowy?
Trening interwałowy, znany też jako trening HIIT, to forma aktywności, która polega na przeplataniu intensywnych ćwiczeń z umiarkowanym wysiłkiem. W jakim celu? Zmienne tempo pozwala spalić więcej kalorii niż w przypadku klasycznych treningów – proces spalania tkanki tłuszczowej zachodzi jeszcze przez kilka-kilkanaście godzin od zejścia z bieżni. To dobra wiadomość dla wszystkich osób, którym zależy na szybkim pozbyciu się nadmiarowych kilogramów.
Trening na bieżni interwałowy ma jednak dużo więcej zalet niż szybka redukcja tkanki tłuszczowej. Tego typu ćwiczenia poprawiają kondycję, wytrzymałość i zwiększają wydolność organizmu. Nie ulega wątpliwości, że warto włączyć interwały do swojego planu treningowego – nawet jeśli szybka redukcja tkanki tłuszczowej nie jest Twoim priorytetem.
Bieg interwałowy na bieżni – dla kogo?
Masz karnet na siłownię? A może w Twoim domu stanęła wymarzona bieżnia? Zanim sprawdzisz, czy trening interwałowy to odpowiednia forma aktywności dla Ciebie, zapoznaj się z kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim treningi HIIT nie są zalecane osobom początkującym oraz z dużą nadwagą. Ćwiczenia ze zmiennym tempem są mocno obciążające – bez odpowiedniego przygotowania mogą prowadzić do kontuzji. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną, zacznij od szybkich marszów i stopniowo przejdź do biegów. Zaczekaj z treningami interwałowymi do momentu aż poprawisz swoją kondycję i zwiększysz wytrzymałość.
Od dawna biegasz na bieżni i szukasz sposobu, by zwiększyć efektywność treningów? W takim razie HIIT może okazać się idealnym rozwiązaniem. Pamiętaj jedynie, że treningi interwałowe nie powinny być zbyt długie – najlepiej, jeśli będą trwały od kilkunastu do maksymalnie 30-40 minut. To w zupełności wystarczy, by spalić kalorie i jednocześnie nie przeciążyć organizmu.
Trening interwałowy na bieżni – przykłady
Jak wygląda trening interwałowy? Bieganie na bieżni zawsze zaczynaj od rozgrzewki, by przygotować organizm do wysiłku. Następnie przejdź do ćwiczeń ze zmiennym tempem. Ważne, by dostosować ich intensywność do swoich możliwości. Trening interwałowy można wykonać na kilka sposobów. Oto przykład: jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć ze zmiennym tempem, postaw na treningi, podczas których ćwiczenia o umiarkowanej intensywności trwają dłużej od sprintu. Sekwencja może wyglądać następująco – 30 sekund szybkiego biegu, 60 sekund marszu. Alternatywą są treningi, podczas których ćwiczenia o umiarkowanej intensywności trwają krócej lub tyle samo co sprint. Możesz modyfikować długość i intensywność ćwiczeń z czasem.
Jak często wykonywać treningi interwałowe? Ze względu na to, że to intensywna forma aktywności, należy pamiętać o odpowiedniej regeneracji. Najlepiej trenować 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj przy tym, by każdy trening HIIT zakończyć rozciąganiem. Dzięki temu ćwiczenia będą i efektywne, i bezpieczne dla organizmu.
Podsumowanie
Trening interwałowy na bieżni to skuteczny sposób, by spalić dużą liczbę kalorii i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Nie jest to jednak aktywność przeznaczona dla osób początkujących. Jeśli masz zbudowane odpowiednie podstawy, możesz włączyć treningi HIIT do swojego planu treningowego i wykonywać je kilka razy w tygodniu, np. przez 20 minut. W przeciwnym razie zacznij od marszów i stopniowo przechodź do bardziej intensywnych ćwiczeń.
Planujesz zakup bieżni do domu? Sprawdź, co oferuje nasz sklep ze sprzętem sportowym. W asortymencie dostępne są elektrycznie bieżnie do biegania o różnych rozmiarach i parametrach technicznych.