Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, odpowiednio przeprowadzony trening znacznie zmniejsza ryzyko powstania kontuzji, które mogą skutecznie przeszkodzić w dalszych ćwiczeniach i sprawić przy tym wiele bólu. Warto przy tym wspomnieć, że zapobieganie kontuzjom nie musi wiązać się z różnego rodzaju wyrzeczeniami czy koniecznością poświęcania dodatkowego czasu na zadbanie o ciało. W dużej mierze wystarczy pamiętać o kilku prostych krokach, które nie należą do pracochłonnych, ale które skutecznie zapobiegają przykrym w skutkach kontuzjom. Dlatego też warto dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę i jak zapobiegać kontuzjom, aby móc ćwiczyć bez żadnych przeszkód.
Jaki wpływ na zapobieganie kontuzjom ma dobra rozgrzewka?
Wiele osób popełnia błąd, uważając, że rozgrzewka jest jedynie zbędnym etapem każdego treningu i może z powodzeniem zostać pominięta. W efekcie zaczynamy ćwiczyć w momencie, w którym nasze ciało zupełnie nie jest do tego przygotowane. Zamiast stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń i rozgrzać poszczególne mięśnie, wprowadzamy je ze stanu spoczynku w niezwykle aktywny oraz wymagający. Dlatego też kontuzja bardzo często towarzyszy osobom, które nie przeprowadzają rozgrzewki lub wykonują ją bez należytej staranności. Chcąc wiedzieć, jak zapobiegać kontuzjom, powinniśmy przede wszystkim skupić się na odpowiedniej rozgrzewce.
Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka nie tylko pomaga w zapobieganiu kontuzjom, ale także przyczynia się wzrostu tętna i do lepszych efektów treningu. Warto jednak wspomnieć, że przebieg rozgrzewki w dużej mierze zależy od rodzaju wykonywanych przez nas ćwiczeń. W praktyce oznacza to, że powinniśmy skupić się nie tylko na rozgrzaniu całego ciała, ale przede wszystkim na tych partiach, które będą najbardziej obciążone podczas treningu. Dzięki temu kontuzje nie przeszkodzą w dalszym treningu, ponieważ ich ryzyko zostanie znacząco ograniczone.
Technika wykonywania ćwiczeń i zapobieganie kontuzjom — o czym warto pamiętać?
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningami, często są bardziej narażone na kontuzje niż sportowcy. Dzieje się tak, ponieważ jednym ze sposobów na zapobieganie kontuzjom jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, czyli udoskonalenie swojej techniki. Okazuje się bowiem, że osoby początkujące niekiedy nie zwracają zbyt dużej uwagi na to, czy wszystkie ich ruchy będą poprawne i czy nie nadwyrężą poszczególnych części ciała. W efekcie mogą szybciej nabawić się kontuzji i tym samym zniechęcić do dalszych treningów. Z tego też powodu bardzo pomocne okazują się filmy instruktażowe profesjonalnych trenerów, które bardziej skupiają się na technice i na tym, aby podczas ćwiczeń nie pojawiła się żadna kontuzja.
Oprócz tego w przypadku początkujących osób godnym uwagi rozwiązaniem stają się treningi z trenerem personalnym. Doświadczony i odpowiednio wykwalifikowany specjalista z łatwością wskaże oraz skoryguje ewentualne błędy, dzięki czemu skutecznie zmniejszy się ryzyko wszelkiego rodzaju kontuzji. Warto przy tym wspomnieć, że osoby zajmujące się treningami indywidualnymi wiedzą, jak zapobiegać kontuzjom i chętnie dzielą się tą wiedzą z początkującymi sportowcami. Z tego też powodu tego typu trening to nie tylko szansa na szybsze efekty, ale również na skuteczniejsze zapobieganie kontuzjom. Dodatkową zaletą staje się fakt, że w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami, siłownie oferują ciekawe zniżki pozwalające nie tylko na tańsze treningi indywidualne, ale również na zajęcia w grupach.
Dlaczego po treningu warto się rozciągać?
Tak samo ważne, jak odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka, okazuje się staranne rozciąganie mięśni po każdym treningu. Kontuzje, które niekiedy pojawiają się nawet u profesjonalistów, bardzo często wynikają z mało starannego podejścia do rozciągania kończącego wszystkie treningi. Dlatego też zastanawiając się, jak powinno wyglądać zapobieganie kontuzjom, dobrym pomysłem będzie zwrócenie szczególnej uwagi na nasze ciało po zakończonych ćwiczeniach. Niezależnie od tego, czy okazały się one niezwykle wymagające, czy też nie zmusiły nas do intensywnego wysiłku, nasze mięśnie z pewnością przez pewien czas były mocno napięte. Z tego powodu kontuzja bardzo często pojawia się, gdy nie zadbamy o ich odpowiednie rozciągnięcie i tym samym o odprężenie.
Aby uniknąć tak niefortunnej sytuacji jak kontuzja, warto po każdym treningu rozciągnąć mięśnie ciała, które okazały się najbardziej obciążone. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawienia się urazów, a także następnego dnia nie będziemy odczuwać dyskomfortu z powodu „zakwasów”. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że w rozciągnięciu mięśni bardzo pomagają różnego rodzaju akcesoria, takie jak specjalne rollery, z których korzystamy po zakończonych ćwiczeniach. Tego typu sprzęt do ćwiczeń można z powodzeniem porównać do masażu, który skutecznie rozluźnia mięśnie i okazuje się przy tym ciekawym urozmaiceniem rozciągania będącego dla wielu osób niezbyt atrakcyjnym elementem regularnych treningów.