Zadzwoń lub napisz

 

 

%% WYPRZEDAŻ %%

-10% NA WYBRANE PRODUKTY Z KODEM: WYPRZEDAZNILS10

MARKI NILS ORAZ NILS EXTREME 

Regeneracja po treningu za pomocą rolowania

Regeneracja po treningu za pomocą rolowania

To prawda, że po intensywnym treningu możemy odczuwać spięcie mięśni, które były najbardziej obciążone, a także bóle, popularnie zwane zakwasami, utrudniające codzienne funkcjonowanie i zniechęcające do dalszych ćwiczeń. I mimo że świetnym sposobem na rozluźnienie mięśni całego ciała jest jego rozciąganie, coraz więcej osób decyduje się na dokładne rolowanie po treningu. Do rolowania wykorzystuje się specjalne wałki lub piłeczki do masażu, które pomagają w regeneracji mięśni i tym samym wpływają na szybszy przyrost tkanki mięśniowej. Ponadto odpowiednio przeprowadzone rolowanie zmniejsza ryzyko kontuzji, ponieważ zwiększa wytrzymałość mięśni. Dlatego też warto dowiedzieć się, dlaczego rolowanie przez wiele osób uważane jest za zbawienną część treningu i zdecydować, czy sprawdzi się ono również w naszym przypadku.

Na czym polega rolowanie?

Nie bez powodu do rolowania po treningu używa się specjalnych wałków lub piłek do masażu, które przy odpowiedniej sile nacisku na ciało pozwalają rozluźnić wszystkie mięśnie i przyczyniają się do ich szybszej regeneracji. Z tego też powodu rolowanie często zastępuje sportowcom rozciąganie, a także staje się ciekawą alternatywą dla regularnych masaży. Dzieje się tak, ponieważ efekty tego typu aktywności można porównać do uczucia puszczenia spiętych mięśni i natychmiastowej ulgi. Mimo to rolowanie samo w sobie nie należy do najprzyjemniejszych czynności i dla wielu początkujących osób staje się w pierwszej kolejności przykrą koniecznością. Warto jednak wspomnieć o tym, że rolowanie po treningu bardzo szybko zapewni nam ulgę, co pozytywnie wpłynie na ogólne samopoczucie.

Jeśli chodzi o techniki rolowania, niezwykle ważne okazuje się zadbanie o precyzję i staranne rolowanie wszystkich mięśni. Podczas tego typu treningu nie powinniśmy się spieszyć ani starać się mocniej naciskać na ciało, aby szybciej skończyć, ponieważ efekt może okazać się odwrotny do zamierzonego. Dlatego też godnym uwagi pomysłem będzie poświęcenie na każdą partię ciała przynajmniej 3 minut, podczas których skupimy się na naszych mięśniach i ich rozluźnieniu. Wałek do rolowania mięśni powinien powoli i stopniowo przemieszczać się po naszym ciele, docierając od karku oraz pleców aż do łydek i stóp. Warto przy tym zwrócić uwagę na szczególnie bolesne punkty i skupić się na ich skutecznym rozmasowaniu.

Czy rolowanie można stosować tylko po treningu?

Mimo że rolowanie po treningu jest rozwiązaniem, o którym mówi i słyszy się najczęściej, warto wspomnieć, że można je potraktować jako całkiem odrębne ćwiczenia. Okazuje się bowiem, że regularne rolowanie ciała skutecznie wzmacnia mięśnie i pozwala uniknąć w przyszłości bolesnych „zakwasów” lub nieprzyjemnych kontuzji. Z tego też powodu techniki rolowania powstają nie tylko z myślą o osobach, które chciałyby wykonać rolowanie po bieganiu czy innym treningu, ale także dla tych sportowców, którym zależy na szybszej regeneracji mięśni oraz na ich ogólnym wzmocnieniu.

Dla wielu osób ciekawym rozwiązaniem staje się również rolowanie ciała przed treningiem. Możemy z powodzeniem wykorzystać do niego poręczne piłki do masażu lub wałek do rolowania mięśni, który będzie dopasowany do naszych potrzeb oraz możliwości. Tego typu trening sprawi, że jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń pobudzimy krążenie krwi i tym samym wpłyniemy na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto warto wiedzieć, że rolowanie po treningu lub przed nim przyczynia się do lepszego ukrwienia oraz do zmniejszenia cellulitu czy nadmiernej ilości skóry. Dlatego też piłki do masażu często poleca się osobom będącym na diecie.

Jak dobrać idealny wałek i piłki do rolowania?

Decydując się na rozpoczęcie przygody z rolowaniem ciała, warto przede wszystkim skupić się na doborze odpowiedniego sprzętu. Poszczególne wałki i piłeczki do masażu różnią się twardością oraz powierzchnią — w sklepach z profesjonalnymi akcesoriami do treningów możemy spotkać się zarówno z piłeczkami masującymi i wałkami o gładkiej powierzchni, jak i z modelami wyposażonymi w dodatkowe wypustki. Dlatego też powinniśmy pamiętać o tym, że wałki, nazywane również rollerami, oraz piłki do masażu z wypustkami, są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych osób lub dla takich, które mają wysoką odporność na ból. Oprócz tego w przypadku osób początkujących godnym uwagi wyborem będą rollery o najmniejszym stopniu twardości, dzięki którym pierwsze treningi nie okażą się zbyt bolesne.

Co więcej, nie bez znaczenia staje się wielkość poszczególnych akcesoriów, którą powinniśmy dopasować do danych partii ciała. Kiedy chcemy przede wszystkim stosować rolowanie po bieganiu, dobrą inwestycją będą mniejsze wałki lub piłki, które świetnie sprawdzą się w okolicach łydek czy ud. Mimo to dużym uznaniem cieszą się także większe rollery, z których pomocą przy odpowiedniej technice można z łatwością rozmasować całe ciało. Z tego też powodu wybór idealnych rollerów oraz piłeczek do masażu w dużej mierze zależy od preferencji osoby ćwiczącej, która poznając lepiej tego typu akcesoria, po pewnym czasie może zdecydować się na zakup dodatkowych rollerów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper.pl