Chcesz zacząć ćwiczyć w domu i stoisz przed dylematem, które urządzenie wybrać: orbitrek czy rowerek stacjonarny? Oba sprzęty pomogą Ci spalić tkankę tłuszczową, poprawić kondycję oraz wzmocnić mięśnie. Przed zakupem warto jednak dokładnie przyjrzeć się ich wadom i zaletom. Przemyślany zakup sprzętu treningowego to najlepsza gwarancja, że będziesz chętnie z niego korzystać i osiągniesz rezultaty, na których Ci zależy. Podpowiadamy, co jest lepsze – orbitrek czy rowerek.
Rowerek stacjonarny – wady i zalety
Rowery stacjonarne to popularne urządzenia do ćwiczeń w domu. Są chętnie wybierane zarówno przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, jak i przez doświadczonych sportowców. Nic dziwnego – to uniwersalny sprzęt o wielu zaletach. Docenisz go m.in. za:
- łatwość użytkowania – nie trzeba mieć dobrej kondycji ani szczególnych umiejętności, by zacząć ćwiczyć na rowerku,
- możliwość regulacji intensywności treningu – możesz dostosować ją do swojej aktualnej kondycji i siły mięśniowej,
- bezpieczeństwo – urządzenie nie obciąża stawów, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku osób z nadwagą i otyłością, a często również po przebytych kontuzjach,
- niewielki rozmiar – nie potrzebujesz dużo miejsca, by postawić go w domu.
Jeśli zastanawiasz się, czy kupić rower stacjonarny, czy orbitrek, musisz jednak wziąć pod uwagę również wady sprzętu. Jazda na rowerku angażuje wyłącznie dolne partie ciała. Choć dzięki ćwiczeniom z łatwością poprawisz wydolność organizmu i zrzucisz zbędne kilogramy, nie wyrzeźbisz całej sylwetki. Wiele osób szybko zniechęca się też do ćwiczeń na rowerku treningowym, ponieważ jazda po pewnym czasie staje się monotonna. Aby tego uniknąć, warto podczas jazdy skupić się również na innej czynności, np. posłuchać audiobooka.
Orbitrek – czym różni się od roweru stacjonarnego?
Orbitrek, podobnie jak rower treningowy, świetnie nadaje się do domowego treningu cardio. Ćwiczenia na tym urządzeniu przynoszą jednak nieco inne efekty. Podczas gdy jazda na rowerze angażuje tylko dolne części ciała, trening na orbitreku aktywuje również inne partie mięśniowe. Dzięki temu wzmocnisz nie tylko nogi i pośladki, ale także mięśnie brzucha czy ramion.
Fakt, że ćwiczenia na orbitreku są bardziej angażujące, może być zarówno zaletą, jak i wadą sprzętu. Wynika to z faktu, że trening jest bardziej wymagający, co może zniechęcić osoby początkujące. Nie ulega jednak wątpliwości, że to świetne urządzenie, które pozwala na spalanie tkanki tłuszczowej i budowanie masy mięśniowej. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że orbitreki zazwyczaj są większe, cięższe i droższe od rowerków.
Orbitrek czy rowerek – które urządzenie jest lepsze?
Jeśli nie wiesz, który sprzęt wybrać – rowerek czy orbitrek – musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim cel, jaki chcesz osiągnąć dzięki treningom. Zależy Ci wyłącznie na tym, by poprawić kondycję, zwiększyć wytrzymałość i wzmocnić dolne części ciała? W takim razie rowerek w zupełności wystarczy. Jeśli z kolei chcesz pracować całym ciałem i mieć możliwość zrobienia bardziej wymagającego treningu, postaw na orbitrek. Przed zakupem pamiętaj, by zwrócić uwagę na rozmiar sprzętu i swoje możliwości finansowe. Rowerki zazwyczaj zajmują mniej miejsca i są dostępne w niższych cenach.
Niezależnie od tego, na które urządzenie się zdecydujesz, możesz zamówić je w naszym sklepie. Oferujemy rowery stacjonarne, orbitreki mechaniczne – trenażery oraz inny sprzęt fitness dla początkujących i doświadczonych entuzjastów sportu. Zapraszamy!