Zadzwoń lub napisz

 

 

 

Rower magnetyczny czy mechaniczny?

Rower magnetyczny czy mechaniczny?

Rower stacjonarny jest jednym z najczęściej wybieranych sprzętów treningowych do domowych siłowni. Jaki rower stacjonarny kupić, by spełniał Twoje oczekiwania i pomógł w realizacji założonych celów? Oferta rowerów treningowych na rynku jest szeroka, warto więc poświęcić trochę czasu na określenie swoich potrzeb oraz przeanalizowanie rodzajów tego sprzętu fitness. Pytanie: jaki rower stacjonarny wybrać: mechaniczny czy magnetyczny, nie jest bowiem jedynym, jakie musisz sobie postawić. To, jaki rower treningowy wybierzesz, zależy od rodzaju preferowanej aktywności, celów, do jakich chcesz go użyć oraz Twoich możliwości finansowych. Sklep ze sprzętem sportowym oferuje bowiem rowery stacjonarne w szerokim przedziale cenowym - od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Na szczęście, wybór jest ogromny, z pewnością znajdziesz zatem model dla siebie.

Dobry rower stacjonarny w domu - po co Ci ten sprzęt?

Rower stacjonarny jest bardzo uniwersalnym sprzętem do ćwiczeń. Nadaje się do treningu dla osób w każdym wieku i praktycznie nie wymaga specjalnego przygotowania oprócz zaznajomienia się ze sprzętem i zasadami, jak go używać. Trening na rowerze stacjonarnym nie tylko wspomaga zrzucanie zbędnych kilogramów, ale pomaga zachować ogólną, dobrą kondycję całego organizmu. Zanim zaczniesz zastanawiać się, jaki rower stacjonarny będzie dobry na odchudzanie, poznaj wiele innych korzyści z treningu na tym sprzęcie.

  • Jazda na rowerze stacjonarnym wspomaga redukcję masy ciała. Jest to doskonały trening cardio, gdzie przy zachowaniu średniej intensywności (2-3 strefa tętna) organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Taki trening nie musi trwać bardzo długo - wystarczy 30 - 50 minut, by zobaczyć efekty już po kilku tygodniach. Oczywiście, jeśli zależy Ci na utracie wagi, musisz zadbać też o właściwą dietę. Dobrze jest dodatkowo zaopatrzyć się w pulsometr lub wybrać model roweru z funkcją mierzenia tętna.
  • Trening na rowerze stacjonarnym wzmacnia mięśnie, szczególnie ud i łydek. Pracują jednak również mięśnie brzucha (szczególnie, jeśli postawisz na model poziomy roweru), pośladków, a także pleców i ramion. Wiele zależy od stopnia intensywności treningu i rodzaju roweru, na jakim trenujesz.
  • Jazda na rowerze stacjonarnym poprawia wydolność organizmu - zwiększa pojemność płuc i wydolność oddechowo-krążeniową. W efekcie poprawia się Twoja kondycja, odporność, zdrowie i ogólne samopoczucie.
  • Rower stacjonarny może służyć również jako rozgrzewka przed innym, bardziej intensywnym treningiem.

Co to jest i jak działa rower stacjonarny?

Rower stacjonarny to uniwersalne urządzenie treningowe. Niezależnie od modelu, rowery stacjonarne zostały zaprojektowane w taki sposób, by można było regulować ich ustawienia w zależności od planowanej intensywności treningu. Urządzenie umożliwia również dostosowanie go do wzrostu osoby trenującej. Poza tym, najnowsze modele mają szereg wbudowanych funkcji, dzięki czemu możesz urozmaicać i wzbogacać swoje treningi. Duża ilość dostępnych modeli rowerów stacjonarnych na rynku może budzić wątpliwości - który rower stacjonarny wybrać? Niezależnie od modelu, rower stacjonarny składa się ze stelaża z siedziskiem, pedałów umożliwiających wprawienie urządzenia w ruch oraz uchwytów. Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta. Rower stacjonarny posiada koło zamachowe, dzięki któremu wprawiasz w ruch pedały i masz wrażenie realistycznej jazdy po drodze. Mechanizm oporu regulowany jest w zależności od rodzaju roweru: za pomocą taśmy lub rolki (jak w rowerach mechanicznych), hamulca magnetycznego (w rowerze magnetycznym) lub oparty na mikroprocesorze (w rowerze elektromagnetycznym).

Rower stacjonarny - jaki wybrać? Rodzaje rowerów treningowych

Rowery stacjonarne są bardzo szeroką i zróżnicowaną grupą sprzętu. W podjęciu decyzji, jak wybrać rower stacjonarny dla siebie, pomoże Ci ogólny podział rowerów. Wyróżniamy trzy podstawowe typy rowerów treningowych:

  • pionowy rower stacjonarny - jest najbardziej popularnym i najczęściej wybieranym rodzajem roweru treningowego. Ma standardowe siodełko, pod którym znajduje się mechanizm korbowy. Sylwetka podczas jazdy jest wyprostowana lub lekko pochylona, co ułatwia trening i sprawia, że  ćwiczenie na nim przypomina jazdę na rowerze w terenie;
  • rower stacjonarny poziomy - jest skonstruowany w taki sposób, by zapewnić doskonałe oparcie dla pleców, niwelując w ten sposób obciążenie kręgosłupa. Będzie zatem doskonałym wyborem dla osób z problemami zdrowotnymi w tym obszarze, a także dla wszystkich zmagających się z nadwagą. Ze względu na niską pozycję siedzącą, rower poziomy zapewnia dużo większą wygodę - zamiast siodełka znajduje się tutaj fotel z oparciem, dodatkowo zwiększający komfort ćwiczeń. Trening na tego typu sprzęcie mniej wspomaga pracę mięśni nóg, za to bardziej ćwiczone są tutaj mięśnie brzucha;
  • rower spinningowy - przeznaczony jest dla osób bardziej zaawansowanych, gdyż jego masywna konstrukcja wymusza pochyloną postawę ciała; rowery spinningowe będą doskonałym wyborem dla osób, które mają już doświadczenie w treningach na rowerach stacjonarnych. Obecność koła zamachowego napędzanego łańcuchem zapewnia wrażenia podobne do jazdy na zwykłym rowerze. Ten rodzaj roweru treningowego będzie zatem dobrą opcją dla osób doświadczonych w tego rodzaju treningu lub chcących zapewnić sobie wysoką intensywność trenowania (np. kolarze w okresie zimowym).

Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny? Podział ze względu na typ napędu

Zastanawiając się, jaki rower stacjonarny wybrać, warto uwzględnić również rodzaje rowerów ze względu na rodzaj mechanizmu generowania oporu na koło zamachowe. W związku z tym wyróżniamy:

  • rowery spinningowe - mechaniczne - pracują na zasadzie oporu wywoływanego przez tarcie hamulca na koło zamachowe. Im jest ono silniejsze, tym większą trudność sprawia wprawienie roweru w ruch, a tym samym zwiększa się intensywność treningu. Regulacja poziomu oporu odbywa się ręcznie - wykorzystujesz do tego specjalne pokrętło. Jest to mechanizm prosty w budowie i działaniu, powoduje też, że rower stacjonarny mechaniczny jest dużo tańszy od modeli magnetycznych. Ma jednak ograniczone możliwości, jeśli chodzi o regulowanie poziomu oporu - warto wziąć to pod uwagę, jeśli planujesz dłuższe i bardziej zaawansowane treningi w przyszłości;
  • rowery magnetyczne - regulacja oporu odbywa się tutaj za pomocą hamulca magnetycznego, który wytwarza pole magnetyczne poprzez otaczające koło zamachowe magnesy. Pozwala to na dużo bardziej precyzyjne ustawienia odpowiedniego poziomu oporu niż w rowerze mechanicznym, mechanizm ten jest także o wiele bardziej cichy. Rowery magnetyczne są drożdze, mają jednak wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym możesz urozmaicić sobie codzienne treningi, dostosować je do swoich możliwości oraz monitorować postępy. Możesz również sterować urządzeniem nie za pomocą pokrętła, a praktycznej konsoli. Plusem rowerów magnetycznych jest także dużo bardziej cicha praca urządzenia, co będzie miało znaczenie szczególnie, jeśli planujesz trenować współdzieląc mieszkanie z innymi domownikami;
  • rowery elektromagnetyczne - są rozbudowanymi technologicznie urządzeniami, dlatego też ten typ roweru będzie dobrym wyborem, jeśli trenujesz często i intensywnie. Mechanizm oporu możesz regulować za pomocą komputera, a jego regulacja opiera się na mikroprocesorze. Umożliwia to bardziej precyzyjny trening oraz daje możliwość wytworzenia dużego oporu podczas jazdy. Jak się domyślasz, ten rodzaj roweru stacjonarnego jest dość drogi, daje jednak wiele możliwości treningowych. Komputer zlicza i prezentuje wszystkie najważniejsze parametry treningu, a dodatkowo, urządzenie jest bardzo ciche podczas pracy. Możesz zatem trenować bez obawy, że przeszkodzisz innym domownikom w ich czynnościach;
  • rowery powietrzne airbike - obciążeniem roweru jest w tym wypadku opór powietrzny, a jego działanie polega na tym, że im szybciej i mocniej pedałujesz, tym większe będzie obciążenie. Rower ten posiada ponadto ruchome ramiona, które dodatkowo wymuszają pracę rąk. W trening zaangażowane są zatem nie tylko dolne, ale i górne partie mięśniowe, dzięki czemu trening jest bardziej efektywny;
  • rowery eliptyczne - dzięki zaangażowaniu do pracy rąk pozwalają dodatkowo modelować mięśnie rąk i pośladków, ćwiczenia wzmacniają również kręgosłup.

Do najczęściej wybieranych należą rowery mechaniczne i magnetyczne. Decyzja o wyborze odpowiedniego modelu uzależniona jest od Twoich oczekiwań, planów treningowych oraz możliwości finansowych. Jeśli chcesz trenować częściej i z większym obciążeniem, lepszym wyborem będzie rower magnetyczny, który ponadto jest zdecydowanie cichszy (co docenisz podczas częstych treningów). Jeżeli natomiast ćwiczysz od czasu do czasu lub chcesz używać roweru jako dodatku do ćwiczeń oraz urozmaicenia planu treningowego, dobrym rozwiązaniem będzie wybór roweru mechanicznego.

Dobry rower stacjonarny do domu - jak wybrać?

Na koniec kilka dodatkowych wskazówek, na co warto zwrócić uwagę wybierając najlepszy rower stacjonarny dla siebie. Niezależnie, czy zdecydujesz się na rower magnetyczny czy mechaniczny, weź pod uwagę:

  • wielkość roweru - na ustawienie sprzętu będziesz potrzebować trochę miejsca, zastanawiając się zatem, który rower stacjonarny wybrać, weź pod uwagę możliwości przestrzenne swojego mieszkania;
  • maksymalne obciążenie wagowe roweru - ważne, by sprzęt nie uległ uszkodzeniu w czasie treningu;
  • możliwość regulacji wysokości siodełka i kierownicy - powinieneś mieć możliwość dopasowania ich do swojego wzrostu;
  • zakres regulacji oporu;
  • dodatkowe funkcje, jak np. pomiar tętna, szybkości czy przebytej odległości.

Rower stacjonarny to doskonały sprzęt do treningu aerobowego i uniwersalne urządzenie do ćwiczeń fitness. Niezależnie, jaki rower wybierzesz, ważne, by czuć się na nim wygodnie i komfortowo - tylko wówczas odnajdziesz prawdziwą przyjemność i radość z trenowania. Powodzenia!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper.pl