Zadzwoń lub napisz

 

 

%% WYPRZEDAŻ %%

-10% NA WYBRANE PRODUKTY Z KODEM: WYPRZEDAZNILS10

MARKI NILS ORAZ NILS EXTREME 

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Chcesz, by regularna aktywność fizyczna była na stałe wpisana w Twój plan dnia, ale nie wiesz, jak zmotywować się do ćwiczeń? Jeśli planujesz zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, potrzebna będzie do tego motywacja, która dopiero z czasem przekuje się w zdrowy nawyk. I choć jest ona bardzo indywidualną kwestią, gdyż każdego napędzają do działania inne czynniki, warto zastanowić się, jak zwiększyć motywację do ćwiczeń. Możesz próbować różnych technik motywacyjnych, by stopniowo odnaleźć swoją własną ścieżkę i w ten sposób pracować nad budowaniem dobrych nawyków. A te będą gruntować się wraz z powtarzaniem czynności i zauważysz, że z czasem będzie Ci coraz łatwiej zmotywować się do treningu.

Dlaczego brak motywacji do treningu?

Brak chęci do ćwiczeń czy jakiegokolwiek działania dopada czasem każdego i nie ma w tym nic niepokojącego. Gorzej, jeśli po raz kolejny postanawiasz zacząć aktywność fizyczną i wciąż odkładasz wszystko na potem. Okazuje się, że brak motywacji do ćwiczeń jest problemem wielu początkujących. Jeśli zatem kiedykolwiek planowałeś zacząć coś od przyszłego tygodnia, od nowego roku czy od kolejnego miesiąca - zobacz, w czym może tkwić problem Twojego niepowodzenia. Dlaczego brak motywacji do treningu?

  • Oczekiwanie na szybkie efekty - gdy nie widzisz szybkich rezultatów, rezygnujesz z dalszego wysiłku. Tymczasem w tej dziedzinie potrzeba czasu i cierpliwości;
  • chęć pracy nad jednym, wybranym obszarem ciała - jeśli chcesz zgubić oponkę na brzuchu, wyszczuplić uda czy ujędrnić pośladki, nie wystarczą ćwiczenia na tę jedną partię. Twoje ciało stanowi całość i potrzebujesz zadbać o nie w każdym obszarze;
  • znudzenie i monotonia - jeśli wykonujesz wciąż te same ćwiczenia, możesz popaść w rutynę, która nie będzie sprawiała Ci przyjemności i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Jak zacząć ćwiczyć? Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna

Jeśli zastanawiasz się, jak zmobilizować się do ćwiczeń, pamiętaj, że warto chwytać się różnych sposobów. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie z partnerem lub na siłowni - osoby z otoczenia będą zagrzewać Cię do pracy i dodatkowo motywować do ćwiczeń. Trudniej zmotywować się do ćwiczeń w domu, gdzie nie ma motywatora w postaci innych trenujących osób. Zawsze jednak motywacja płynąca z zewnątrz będzie krótkotrwała i wcześniej czy później znów poczujesz brak chęci do aktywności. Największą wartość oraz skuteczność ma motywacja wynikająca z wewnątrz Ciebie oraz przekonania, że to, co robisz, jest dla Ciebie ważne. Natomiast motywacja pochodząca z otoczenia jest skuteczna, ale bardzo ulotna. Pomoże Ci zacząć motywować się do ćwiczeń, jednak z czasem musi przerodzić się w nawyk, który pomoże Ci na długo utrzymać swoje postanowienia.  

Jak znaleźć motywację do ćwiczeń? Praktyczne wskazówki

Jeśli chcesz zmotywować się do ćwiczeń w domu, przyda Ci się kilka praktycznych wskazówek, by zacząć regularną aktywność i nie poddać się po pierwszych próbach. Co możesz zrobić, by nabrać motywacji do ćwiczeń?

  • Wyznacz sobie realne cele - zbyt wysoko postawiona poprzeczka może szybko zniechęcić Cię do ćwiczeń, dlatego wyznacz sobie małe, możliwe do osiągnięcia zadania (np. trening 3 razy w tygodniu po pół godziny - brzmi lepiej niż ćwiczenia codziennie przez 2 godziny, prawda?). Pamiętaj, że nawet na wysoką górę wchodzi się małymi krokami. Jeśli Twoje nierealistyczne cele nie zostaną osiągnięte, zaczniesz tracić motywację. Dużo łatwiej zmotywować się do ćwiczeń budując małe sukcesy.
  • Znajdź czas na ćwiczenia - brzmi banalnie, ale brak czasu to jedna z najczęstszych wymówek, jeśli nie masz motywacji do treningu. Przeanalizuj dokładnie swój rozkład dnia i zaplanuj porę na ćwiczenia. Być może wystarczy wyłączyć telefon na pół godziny lub zamiast kolejnego odcinka serialu wykonać kilka ćwiczeń. Stopniowo zobaczysz, że znalezienie czasu na trening jest jedynie kwestią odpowiedniej organizacji.
  • Wyposaż domową siłownię w sprzęty, które polubisz - ćwiczenia wykonywane w domu pozwolą Ci zaoszczędzić czas, który musiałbyś przeznaczyć na dotarcie na siłownię, może być jednak trudniej zmotywować się do samodzielnego trenowania. Sklep ze sprzętem sportowym oferuje szeroki wybór akcesoriów, które nie tylko ułatwią Ci wykonywanie ćwiczeń, ale też zwiększą Twoją motywację. Nie musisz inwestować od razu w rozbudowany sprzęt - na początek przydadzą się hantle do ćwiczeń, mata, skakanka czy piłki do ćwiczeń, słowem - wszystko, co oferuje sprzęt fitness.
  • Rejestruj postępy - mierzenie swoich postępów to jedna z najważniejszych rzeczy, jeśli chcesz utrzymać motywację do treningów. Znajdź sposób, by sprawdzać swoje osiągnięcia. Możesz skupić się na kontroli wagi czy pomiarach ciała lub własnych odczuciach przed i po treningu. Możesz także porównywać swój czas, w jakim pokonujesz dany dystans lub liczbę powtórzeń danego ćwiczenia.
  • Nagradzaj się za swoje sukcesy - świętowanie sukcesów da Ci motywację do ćwiczeń. Zaplanuj czas i sposób, w jaki nagrodzisz się za systematyczność i wytrwałą pracę. Może to być relaksująca kąpiel, ulubiona potrawa lub kupno nowego, sportowego gadżetu. Wówczas podczas trudnych treningów możesz myśleć o nagrodzie i zwiększać w ten sposób motywację do ćwiczeń. Pamiętaj jednak, by nagroda była adekwatna do postępów i spójna z długofalowym celem (jeśli na przykład chcesz zgubić zbędne kilogramy, zamawianie pizzy po każdym wykonanym treningu nie będzie dobrym pomysłem).  

Spadek motywacji do treningu, czyli jak poradzić sobie z kryzysem

Zaczynając swoją przygodę z regularnym trenowaniem, bądź gotowy na pojawienie się chwil zwątpienia i kryzysów. Niechęć do aktywności fizycznej, zmęczenie, słabsza regeneracja - to wszystko spotyka każdego, niezależnie od wieku i tego, jak długo trenuje. Dlatego, jeśli dopadnie Cię kryzys motywacyjny, potraktuj go jako jeden z elementów całego procesu zmian. Pracuj dalej nad realizacją swoich planów i nie zrażaj się, jeśli zdarzy Ci się odpuścić trening - nie musisz za każdym razem zaczynać od nowa, wystarczy, że wrócisz do swojego planu. Pamiętaj także, że ważne jest połączenie motywacji do ćwiczeń i diety - zdrowe odżywianie i wyrabianie nawyków w tym obszarze z pewnością przyczyni się do zwiększenia efektów treningowych, a także pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i zdrowie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper.pl